https://carlifestyle.pl/?p=1714

Legendarny wóz legendarnego kierowcy – bolid F1 należący do Ayrtona Senny, w którym zdobył on 2 miejsce w Monako, podczas swojego debiutu w 1984 roku, jest aktualnie wystawiony na sprzedaż.

Toleman Hard TG184 Ayrtona Senny

Toleman Hard TG184 Ayrtona Senny

Pomimo testowania bolidów dla takich zespołów jak Williams, McLaren oraz Brabham w roku 1983, Senna rok później postanowił zadebiutować z małym teamem Toleman. Toleman Hart TG184 (bo tak nazywał się bolid) nie był złym samochodem, pomimo, że został zbudowany przez młody, mały zespół ludzi. Cierpiał jednak na wyraźny brak mocy w zestawieniu z innymi bolidami F1. TG184 wyposażono w 600-konny, 1,5-litrowy, (niedoceniany wtedy) silnik Hart’a.

Toleman Hard TG184 Ayrtona Senny

Toleman Hard TG184 Ayrtona Senny

To właśnie tym legendarnym bolidem Senna wstrzelił się na drugie miejsce podczas Grand Prix Monaco 1984. Maszyna będzie wystawiona na sprzedaż podczas tegorocznego GP. To nie tylko bolid F1, to także spora dawka historii…

Toleman Hard TG184 Ayrtona Senny

Toleman Hard TG184 Ayrtona Senny

Wówczas, to było coś więcej niż tylko drugie miejsce. Senna zakwalifikował się do wyścigu na 13. pozycji – pomimo faktu, że dzień był bardzo deszczowy, a tor przesiąknięty wodą. To właśnie dzięki tej niesprzyjającej aurze i naturalnemu talentowi Ayrtona udało mu się dojechać na tak wysokim miejscu. Różnice w ilości koni mechanicznych (Toleman był wyraźnie słabszy od konkurentów) na mokrym torze ustąpiły miejsca umiejętnościom kierowców. Pogoda stawała się co raz gorsza, a Senna po zaledwie 19. okrążeniach z 13. pozycji wskoczył na wspomniane drugie miejsce.

W czołówce stawki był McLaren Alaina Prosta, który nigdy nie był fanem wyścigów podczas deszczu i za każdym razem, gdy mijał sędziów wymachiwał wściekle rękoma by przerwali wyścig. Senna w tym czasie doganiał konkurenta – urywał około 3 sekundy na każdym kolejnym okrążeniu.

Toleman Hard TG184 Ayrtona Senny

Toleman Hard TG184 Ayrtona Senny

Pod koniec 32 okrążenia (z planowanych 76) Senna w końcu wyprzedził Prosta by objąć prowadzenie. Stało się to dokładnie w tym samym czasie, gdy sędziowie wywiesili czerwoną flagę celem zatrzymania wyścigu. Senna przekonany był o swojej wygranej. Nie wiedział jednak, że w momencie wywieszenia flagi kończącej wcześniej wyścig, liczą się wyniki z ostatniego okrążenia. W tym przypadku trafiło na pechowe okrążenie 31, gdzie Senna był drugi. Alain Prost zwyciężył, podczas gdy Ayrton Senna musiał zadowolić się niższym stopniem podium.

Jak sami widzicie – w przypadku tego bolidu, wartość sentymentalna oraz otoczka heroicznej walki o podium ponad 34 lata temu sprawia, że jest to egzemplarz wyjątkowy. Stąd też biorą się naprawdę bajońskie kwoty, które trzeba wyłożyć by stać się posiadaczem takiego egzemplarza. Ostatnim razem, gdy legenda F1 była na sprzedaż, podczas licytacji osiągnięto kwotę miliona funtów (4 817 000 PLN). Ciekawe ile jest warty bolid na dzień dzisiejszy?

Co do samego Ayrtona Senny, warto dodać, że poza trzema mistrzostwami świata i niezliczoną ilością świetnych występów  w F1, Senna wygrał Grand Prix Monako aż 6 razy! Ostatnia wygrana miała miejsce w 1993 roku, gdy wówczas ścigał się McLarenem MP4 / 8, który również jest do kupienia podczas tej samej licytacji.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe i najważniejsze informacje ze świata motoryzacji na swoją skrzynkę mailową!

Obiecujemy, że nie będziesz otrzymywać na swoją skrzynke śmieciowych informacji :)