https://carlifestyle.pl/?p=2074

Lamborghini oficjalnie potwierdziło swoje stanowisko dotyczące pozostawienia legendarnego silnika V12 w nadchodzącej, nowej wersji Lamborghini Aventadora – będzie to musiała być jakiegoś rodzaju hybryda.

Lamborghini podczas Goodwood Festival of Speed

Lamborghini podczas Goodwood Festival of Speed

Co za news! Legendarne V12 od Lamborghini nie zakończy swojego żywota, na przekór wszystkiemu. Kolejna odsłona Aventadora będzie jednakże hybrydą. Wypuszczenie nowego flagowca planowane jest na rok 2020. Biorąc pod uwagę aktualny hype związany z szeroko pojętą ekologią, zachowanie V12 do nadchodzącego modelu ewidentnie odróżni Lamborghini od innych producentów supersamochodów, którzy poszli na łatwiznę poprzez zmniejszanie ilości cylindrów i pójście w turbodoładowanie.

Lamborghini podczas Goodwood Festival of Speed

Lamborghini podczas Goodwood Festival of Speed

Jednakże zachowanie tak potężnego silnika w naszych ekologicznych czasach musiało się równać z jakimś kompromisem. Najnowszy Aventador będzie poddany częściowej elektryfikacji, za sprawą której spełni on normy dotyczące emisji spalin. Ciekawą kwestią pozostaje wybór ścieżki, którą będą podążać inżynierowie z Lamborghini: czy zapożyczą gotowe, hybrydowe rozwiązanie w postaci technologii od Audi/Porsche, czy może zadbają o bardziej elektryczną konfigurację samochodu, jak ta znana chociażby z Ferrari LaFerrari? W tej kwestii pozostaje nam jeszcze spekulować. Osobiście obstawiam jednak pójście drugą ścieżką – oto dlaczego.

Stefano Domenicali, CEO Lamborghini podczas Goodwood Festival of Speed dosyć jasno określił swoje stanowisko w kwestii technologii hybrydowej:

To oczywiste, że chcemy pozostawić V12 w najlepszym, topowym samochodzie. Następnie możemy dyskutować na temat odpowiedniego silnika przyszłości dla Huracana. Oczywiście V10 będzie priorytetem, ale mamy czas by to jeszcze przedyskutować.

po czym dodaje:

Wartość naszej marki opiera się na naszym produkcie najwyższej jakości. To musi być naprawdę czysta interpretacja samochodu supersportowego. Jesteśmy pewni, że jedną z rzeczy, które musisz zaoferować w supersportowym samochodzie, jest silnik wolnossący V12. Samochód wymaga inżynierii hybrydowej lub nie hybrydowej. Samochód supersportowy nie może być kompromisem.

Lamborghini podczas Goodwood Festival of Speed

Lamborghini podczas Goodwood Festival of Speed

Jak dla mnie, chapeau bas za takie podejście do tematu! Aventador zapoczątkuje wymianę silników we wszystkich trzech modelach Lamborghini. Urusa w wersji hybrydowej już potwierdzono, natomiast los V10 w Huracanie – jak sami przeczytaliście powyżej – nie jest jeszcze do końca znany.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe i najważniejsze informacje ze świata motoryzacji na swoją skrzynkę mailową!

Obiecujemy, że nie będziesz otrzymywać na swoją skrzynke śmieciowych informacji :)