https://carlifestyle.pl/?p=2465

McLaren odbudował i przywrócił ten znakomity egzemplarz F1 GTR do stanu “jak nowy” .
Pierwszym samochodem, który opuścił program naprawczy “certyfikowany przez MSO”, jest ten oszałamiający “ex-Le Mans” McLaren F1 GTR.

McLaren F1 GTR 25R

McLaren F1 GTR 25R

Trudno nie dostać zawrotów głowy, mając przed oczami tak niecodzienny widok, prawda? Przed Wami praktycznie nowy McLaren F1 GTR Longtail.

McLaren F1 GTR 25R

McLaren F1 GTR 25R

Jest to pierwszy samochód, który wyłonił się z nowego programu “F1 certified” – opracowanego przez oddział McLarena – McLaren Special Operations, który “ma na celu ochronę oryginalnego charakteru kultowego samochodu dla przyszłych pokoleń” . F1 został skrupulatnie odrestaurowany przez najlepszych pracowników MSO.

McLaren F1 GTR 25R

McLaren F1 GTR 25R

W trakcie całego procesu, McLaren korzystał z nowych części, które od lat zalegały w magazynach – w tym z nowych elementów karoserii – przechowywanych w kontenerach, które nie były otwarte przez 20 lat. Aby zapewnić maksymalną autentyczność, wszystkie fragmenty układanki użyte w odbudowie pochodziły sprzed czerwca 1997 r. Oznacza to, że supercar otrzymał wszystkie możliwe części. które były wówczas przygotowane pod 24-godzinny Le Mans. Wliczając w to takie rzeczy jak chociażby światła na dachu.

McLaren F1 GTR 25R

McLaren F1 GTR 25R

Ten szczególny GTR jest czasami nazywany “25R” . Został on pierwotnie zbudowany dla zespołu Gulf-Davidoff. W 1997 r. Le Mans nie poszedł niestety za dobrze, a samochód wycofał się “na 22 godzinie” z powodu pożaru spowodowanego wyciekiem oleju.

McLaren F1 GTR 25R

McLaren F1 GTR 25R

Został on w późniejszym czasie naprawiony przez McLarena i udał się na długą karierę wyścigową w Japonii, gdzie przeszedł na emeryturę w 2005 roku. 25R był ostatnim GTRem, który rywalizował w “nie-historycznym” wyścigu, a jego ostatni wyjazd miał miejsce na Fuji Speedway.

Następne 11 lat były mniej ekscytujące dla 25R. Weteran pozostał w kraju Kwitnącej Wiśni, gdzie został wystawiony jako część kolekcji. Sprzedany go w 2016 r. i przekazano do MSO aby przywrócić go do stanu fabrycznego . Mac nosił “wiele bitewnych blizn” po latach wyścigów i jak to ładnie ujął team McLarena, wymagał “obszernej pracy naprawczej” . Wtedy też zapadła decyzja by auto odbudować kompleksowo, z wykorzystaniem wyłącznie nowych części.

McLaren F1 GTR 25R

McLaren F1 GTR 25R

Świetna sprawa, że w dobie komercjalizacji i ogólnie pojętego “owczego pędu” za kasą są na świecie jeszcze ludzie, którzy mają pasję oraz spore sumy pieniędzy, dzięki czemu samochody tego typu zostaną zachowane dla przyszłych pokoleń.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe i najważniejsze informacje ze świata motoryzacji na swoją skrzynkę mailową!

Obiecujemy, że nie będziesz otrzymywać na swoją skrzynke śmieciowych informacji :)