https://carlifestyle.pl/?p=2550

Świat zmierza w dziwnym kierunku… mam nieodparte wrażenie, że w dzisiejszych czasach, by zaprezentować szerzej jakiś nowy samochód, musi on mieć pod maską milion koni – najlepiej elektrycznych. Na szczęście czasami prześlizgnie się jednak coś, co posiada jeszcze konwencjonalny silnik… co prawda wspomagany elektrycznym. No ale lepsze to niż nic. Poznajcie nową Skodę Vision RS, która jest Hybrydą o quazi-sportowym wyglądzie.

Skoda Vision RS Concept

Skoda Vision RS Concept

Z zewnątrz, auto czerpie z nowej Fabii tyle, że patrząc na concepty, Vision wydaje się “bardziej xyrallic” . Nie da się nie zauważyć drobnych elementów, które zainspirowane zostały sportami motorowymi. Mowa tutaj chociażby o przedniej dokładce, wlotach powietrza czy progach.

Skoda Vision RS dysponuje mocą 242km oraz wegańskim wnętrzem. Zostańmy na chwilę przy silniku. Pod maską znajdziemy 1.5-litrowy, uturbiony, cztero-cylindrowy silnik TSI połączony z pojedynczym silnikiem elektrycznym. Vision nie jest tak szybki jak mogłoby się Wam wydawać, patrząc na ilość kucy pod maską. Sprint do setki zajmuje Skodzie 7,1s.

Skoda Vision RS Concept

Skoda Vision RS Concept

Vision RS jest jednak bardzo wydajna jeśli weźmiemy pod uwagę niską emisję CO2 (33g/km). Samochód posiada możliwość przełączenia się na jazdę wyłącznie w trybie elektrycznym – wówczas zasięg wynosi 69km. Litowo-jonowa bateria o pojemności 13kWh jest oczywiście ładowana przez silnik konwencjonalny podczas jazdy, jeśli jednak chcielibyście być bardziej eko – można ją podładowywać w stacjach ładowania. Czas potrzebny na jej naładowanie to ok 2,5h.

Aby podkreślić wagę kwestii ekologicznych, inżynierowie Skody postanowili zrobić wnętrze z materiałów wegańskich. Dla przykładu, przeszycia foteli wykonane są sz użyciem specjalnej nici, która powstała z poliestru odzyskanego podczas procesu recyklingu. Maty podłogowe wykonano z materiału o nazwie Piñatex, którego włókna są ekstraktowane z liści drzewa ananasowego.

Wegańskie wnętrze - Skoda Vision RS Concept

Wegańskie wnętrze – Skoda Vision RS Concept

Ideą samochodu jest “zaoferowanie pierwszych wglądów w ewolucję modeli Skody RS” – mówi czeska firma. Nie jesteśmy pewni, czy którykolwiek z elementów pochodzących z ananasa ma przyszłość w produktach firmy, ale wydaje się prawdopodobne, że 1,5-litrowy napęd hybrydowy pojawi się w przyszłych produktach VW Group. Concept będzie miał swój publiczny debiut na podczas Paris Motor Show w przyszłym tygodniu.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe i najważniejsze informacje ze świata motoryzacji na swoją skrzynkę mailową!

Obiecujemy, że nie będziesz otrzymywać na swoją skrzynke śmieciowych informacji :)