https://carlifestyle.pl/?p=2624

Przywitaj się z Albertem – najnowszym prototypem McLarena zdolnym pojechać ponad 250 mil na godzinę (402km/h). Zapewne zastanawiacie się dlaczego Albert? Bez urazy dla Albertów – jest w końcu kilku wspaniałych imienników, np. Einstein – jednak raczej słabo kojarzą się oni z motorsportem, prawda?

Albert - prototyp McLaren Speedtail MVY0

Albert – prototyp McLaren Speedtail MVY0

Otóż McLaren ochrzcił tak swój prototyp nie bez powodu. Albert jest bowiem imieniem jednego z pierwszych bolidów McLarena, w którym testowano najróżniejsze innowacyjne rozwiązania (np. umiejscowienie kierowcy centralnie, nową skrzynię biegów spiętą z V8 Chevroleta, czy układ hamulcowy wyposażony w carbonowe tarcze). W formie ciekawostki – drugi bolid nosił imię Edward z V12 na pokładzie. Znając nieco historii, można spokojnie przyjąć do wiadomości, że w tym konkretnym przypadku imię Albert jest jak najbardziej “na miejscu”  jeśli chodzi o nazwę najnowszego prototypu.

Albert - prototyp McLaren Speedtail MVY0

Albert – prototyp McLaren Speedtail MVY0

Dalsza część nazwy prototypu, czyli MVY0 to również nieprzypadkowa kombinacja. “MV” odnosi się tutaj do standardowego nazewnictwa prototypów McLarena, podczas gdy “Y0” odwołuje się do “bocznego centralnego punktu w osi XYZ” znanego inżynierom ze środowisk CAD-owskich. Jest to więc świetne “nerdowskie” odniesienie do pozycji kierowcy, który w przypadku Speedtaila umiejscowiony jest centralnie.

Albert - prototyp McLaren Speedtail MVY0

Albert – prototyp McLaren Speedtail MVY0

Jeśli chodzi o sam samochód, jest on wyposażony w specjalny testowy wrapping i zestaw kół, których nie zobaczysz w samochodzie produkcyjnym. Podobnie z resztą jak przód pojazdu, który na chwilę obecną został zapożyczony z  modelu 720S. Tylna część karoserii również nie jest wersją produkcyjną, jednak hybrydowy układ napędowy schowany pod nią – który najprawdopodobniej będzie wyposażony w podwójnie doładowane V8 – z pewnością jest już “opcją docelową” .

McLaren Speedtail

McLaren Speedtail

Właśnie zaczął się roczny okres testowy dla Speedtaila, w ramach którego samochód będzie ujeżdżany w centrach testowych w Europie, Ameryce Północnej i Afryce. Będzie go też można spotkać “poza firmą” podczas testów drogowych.

Produkcja Speedtaila ma się zacząć końcem 2019 roku. Planowana produkcja to 106 sztuk, z czego cena jednostkowa wynosi 1,75mln funtów (ponad 8,6 miliona PLN) plus podatki.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe i najważniejsze informacje ze świata motoryzacji na swoją skrzynkę mailową!

Obiecujemy, że nie będziesz otrzymywać na swoją skrzynke śmieciowych informacji :)