https://carlifestyle.pl/?p=2787
https://carlifestyle.pl/?p=2787

Niewątpliwie trafionym stwierdzeniem będzie fakt, że jeśli chodzi o świat motoryzacji, to coraz częściej dochodzi do sytuacji, gdy wszelkie nowe regulacje prawne zabijają prawie całą “motoryzacyjną frajdę” .

Departament Transportu brytyjskiego rządu w ciągu następnych siedmiu miesięcy będzie testować kamery akustyczne (wykrywające hałas) w celu ograniczenia ilości pojazdów naruszających przepisy dotyczące głośności.

Od kamer umieszczonych na bus-pasach, przez kontrole drogówki i nieoznakowane radiowozy, po staroświeckie pułapki prędkościowe – władze mają wiele sposobów na karanie kierowców. Wkrótce w UK pojawi się jednak nowy sposób na otrzymanie zawiadomienia o mandacie…

Rządowy Departament Transportu będzie testował kamery akustyczne w ciągu najbliższych siedmiu miesięcy. W przypadku wykrycia przejeżdżającego pojazdu (za pomocą mikrofonu), którego wydech będzie przekraczać dopuszczalną ilość decybeli w danym terenie, zostanie zrobione zdjęcie, by odczytać jego tablice rejestracyjne i wystawić mandat. W połączeniu z fotoradarem będzie to niewątpliwie zabójcze combo. Zasada działania systemu jest dosyć prosta:

Kamera rejestrująca obraz, kamera ANPR (wykrywająca tablicę) oraz mikrofon

Sekretarz ds. Transportu Chris Grayling powiedział, że technologia ta ma na celu wspomaganie działań brytyjskiej policji, która odczuła dosyć spore cięcia budżetowe w ciągu ostatnich kilku lat i aktualnie jest skupiona na innych czynnościach aniżeli “zwalczanie chłopców w zepsutych pojazdach” łamiących dopuszczalne normy w zakresie hałasu.

Z jednej strony czuję frustrację. Z drugiej natomiast rozumiem próbę zwalczania nadmiernego hałasu – w dużym uproszczeniu, wszystko bierze się stąd, że wielu młodocianych kierowców po prostu “przegina pałę” i uprzykrzają życie wielu ludziom, np. pod oknami ich domów. No cóż… cieszmy się z tego, że póki co nasze prawo jest w miarę luźne i mało restrykcyjne.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe i najważniejsze informacje ze świata motoryzacji na swoją skrzynkę mailową!

Obiecujemy, że nie będziesz otrzymywać na swoją skrzynke śmieciowych informacji :)