https://carlifestyle.pl/?p=3259

W końcu zaprezentowano najnowsze, najszybsze oraz najbardziej “dopakowane w aero” Mini. Ta mała, kulka to nic innego aniżeli nowy Mini John Cooper Works GP. Nie jest to pierwszy przypadek gdy producent użył tej nazwy, jednak w tym konkretnym modelu GP nabiera o wiele większego, “mocniejszego” znaczenia.

Mini John Cooper Works GP
Mini John Cooper Works GP

Podczas gdy ostatnia wersja skrywała pod maską niespełna 220koni, w tym przypadku moc tą pomnożono prawie o połowę, dzięki czemu najnowsze JCW dysponuje 307km. 2-litrowy silnik został radykalnie zmodyfikowany pod kątem zwiększenia mocy. Wjechały: nowe tłoki i korbowody, wzmocniony wał korbowy i przerobiona turbosprężarka.

Dzięki powyższym modyfikacjom sprint do setki zajmie Miniakowi zaledwie 5,2 sekundy, czyniąc go tym samym najszybszym Mini w historii. Czas z “5 z przodu” to mega wynik, zważywszy na fakt, że jest to auto z napędem na przednie koła. Prędkość maksymalna JCW wynosi 260km/h.

Mini John Cooper Works GP
Mini John Cooper Works GP

Moment obrotowy również pozytywnie zaskoczy nie jednego mini-sceptyka. 2-litrowy motor generuje 450nm, co w połączeniu z 8-biegową, automatyczną skrzynią biegów (brak manuala – tylko wersja auto) i zintegrowanym LSD będzie robić po prostu przeciąg na drodze.

Jeśli chodzi o karoserię, zwiększony rozstaw kół przednich oraz tylnych idzie w parze z nietuzinkowymi poszerzeniami, które wykonano z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem węglowym. Ciekawostką jest fakt, że elementy te są efektem recyklingu pozostałości z produkcji BMW i3 oraz BMW i8.

Mini John Cooper Works GP
Mini John Cooper Works GP

Zbliżamy się do tej smutnej wiadomości – ceny. Kwota jaką należy wyłożyć za tą wspaniałą maszynę oscyluje w granicach 170.000 PLN. Dużo? Mało? Teoretycznie, jak za Mini jest to dosyć spora kasa. Gdy przyjrzymy się jednak znaczącej ilości gadżetów oraz nakładowi pracy, który włożono w ten samochód by był on po prostu świetną zabawką do miasta i na tor, cena wydaje się być adekwatna do tego, co oferuje JCW.

Mini John Cooper Works GP
Mini John Cooper Works GP

Będzie to także niewątpliwie auto ekskluzywne i rzadkie. Wszystko za sprawą nakładu. JCW GP ma powstać w nakładzie 3000 szt., z czego jedynie 575 trafi do Wielkiej Brytanii.

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe i najważniejsze informacje ze świata motoryzacji na swoją skrzynkę mailową!

Obiecujemy, że nie będziesz otrzymywać na swoją skrzynke śmieciowych informacji :)